Agility

Je obdoba koňského parkurového skákání. Pes se pohybuje na parkuru bez obojku a vodítka, na pokyn psovoda překonává překážky v určitém pořadí a snaží se trať proběhnout co nejrychleji a samozřejmě bez chyb. Agility je sport pro kohokoli s jakýmkoli psem. Stačí mít chuť se hýbat a mít pejska nadšeného skokana. Agility se dá dělat vrcholově (má své mistrovství) nebo jen tak rekreačně.
Špringři a agility se k sobě velice dobře hodí. Špringři jsou mrštní, hbití a přibývající věk jim nijak neubírá na rychlosti. Na rozdíl od ovčáckých psů, kteří dokáží pracovat na velkou vzdálenost je však vrozená povaha špringra - „závisláka“ trošičku na obtíž a je tedy nutné, pokud nejste rozený sprinter, této skutečnosti výcvik přizpůsobit. Jinak se vám stane, že se vám špringr v letu nad překážkou otočí o 180° a vrátí se k vám pokud zrovna lapáte po dechu několik metru za ním. Právě tak jako naše KOMETA J.

Coursing

Coursing je předchůdcem klasických chrtích dostihů na oválu. Cílem coursingu je ulovit kořist, kterou představuje igelitový střapec tažený navijákem v přírodním terénu. Dráha dlouhá 700 metrů je navržená tak, aby psi museli projevit své lovecké schopnosti. Výkon psů hodnotí rozhodčí podle pěti kritérií: rychlost, úsilí při pronásledování, inteligence, obratnost a odolnost, tato kritéria jsou samostatně bodována. Dnes už není coursing jen doménou chrtů, ale může se ho zúčastnit jakékoli plemeno, nebo i kříženci, důležité je, aby byl pejsek v dobrém zdravotním stavu a měl zájem o pohybující se „kořist“.
Naši špringři berou coursing jako báječnou příležitost dosyta si zaběhat a „zakřičet“ J. Jelikož je trať dost dlouhá a špringr se řadí mezi „čuchače“, což není pro tento druh sportu zrovna ideální (pes má sledovat kořist především zrakem), tak se stane to, že když se špringrovi ztratí kořist z dohledu začne se orientovat nosem a jak známo igelit nevoní a proto se vrátí jak je pro vychovaného špringra přirozené zpět k pánečkovi.
Přesto nedoporučuji tento sport provozovat s pejskem, který není na 100% ovladatelný. Jinak si ze svého špringra můžete vychovat nenapravitelného štváče zvěře.

Dogtrekking

Je poměrně mladým kynologickým sportem, který se zrodil v hlavách outdoorových nadšenců. Cílem je projít stanovenou trasu s povinnou „plnou polní“ a se psem připoutaným po celou dobu na vodítko, v krajině se orientujete podle mapy a účelné je pokud vás pes táhne. Vítězem je papírově ten nejrychlejší, ale ve skutečnosti je vítězem každý kdo na trase překoná sám sebe a dorazí do cíle. Jste-li majiteli špringra a ještě k tomu vyznavači turistiky směle do toho! A je jedno vyrazíte-li na oficiální závod nebo jen tak na toulky po vašem okolí. Pokud máte energického pejska jako je naše Komča vyplatí se vám zainvestovat a pořídit speciální vybavení nejen pro psa, ale i pro člověka. Kometa totiž vždy „zááááávodí“ a má tendence prvních a posledních x kilometrů běžet, což se mi s batohem na zádech nechce, a vést ji na vodítku je schopná se uškrtit. Lépe se chodí s Candy, přece jen v deseti letech má rozum a udržuje po celou dobu strojové tempo. Nesmí se ovšem zastavit jinak vyžaduje házet aportíček a to i po 50 km J.
Brzy vyrazí na první závod i nejmladší Ela, zatím mi připomíná svou babičku, tak uvidíme.

Skijöring

Patří mezi saňové sporty, pouze smečku psů a sáně nahrazují 1 nebo 2 psi táhnoucí lyžaře na běžkách. Této aktivitě se věnujeme pouze pokud sněhové podmínky stíží naše výlety po okolí a jsme nuceni nazout lyže. Bez cíleného výcviku v zápřahu je tato aktivita poměrně nebezpečná. Když pominu lyžařské schopnosti, špringr je zkrátka lovecké plemeno – slídič, jednak bude přebíhat zleva doprava a druhak setkání se zvěří byste nemuseli ve zdraví přežít. Proto tedy zapřaháme špringry jen na širokých cestách nebo pláních, v lese a na krkolomných místech jim raději umožníme pohyb na volno, ale i tak se musíme mít na pozoru neboť co chvíli nám s rošťáckým výrazem lezou do cesty.

Frisbee

Nebo-li letající talíř, který má pes za úkol chytit ještě ve vzduchu a co nejrychleji ho přinést zpět pánovi. Frisbee je výborný sport na vybití špringří energie a vrozené chuti aportovat a navíc není pro člověka tak fyzicky náročný jako jsou výše uvedené sporty. Frisbee se dá dělat profesionálně (má svůj klub a pravidla), nebo můžete špringrovi házet talíř jen tak pro radost na louce. Což zatím děláme my, neb nejvíce času mi zabralo než jsem se naučila pořádně házet J.

Lov

Po staletí se špringr chová jako lovecký pes a lov je pro špringry nejpřirozenějším způsobem zábavy a vyžití. Špringr výborně pracuje jak v polních honitbách, kde se uplatňuje při honech na drobnou zvěř, tak v lesních honitbách kde zastane práci barváře. Špringr je skvělý pomocník též při naháňkách na zvěř černou. Jeho dobrou vlastností je, že je při naháňkách opatrný a nejde se zvěří přímo do kontaktu, tudíž mu nehrozí žádné poranění.
Špringr je slídič. Jeho úkolem je proslídit určený terén a případnou zvěř vyhnat z úkrytu, tak aby ji umožnil střelci ulovit. Na což musí být připraven i střelec, který musí stále sledovat akci špringřího těla, hlavně jeho prutu, kterým začne špringr po navětření zvěře kmitat ve značné rychlosti a snaží se tak vůdci naznačit přítomnost zvěře. V té chvíli už musí být střelec připraven, aby byl lov úspěšný a čekat až mu špringr vypíchne navětřenou zvěř. Vše se odehrává velice rychle, takže lovci zvyklí na práci ohařů, kteří zvěř nejprve vystaví a teprve pak na pokyn vůdce vyženou nebývají při lovu se špringrem úspěšní.

2006 © Team Magic Street 

NAVRCHOLU.cz
|| Počet návštěv: || Stránky si právě prohlíží: